Vážení rodiče!

Od roku 2012 je doporučeno v České republice vyšetřování sluchu u všech novorozenců (screening). Cílem je vyloučit nebo naopak včas podchytit sluchové vady u dětí v české populaci.

Telefon : 733 329 365

Při objednání uveďte, že objednáváte novorozence na preventivní vyšetření sluchu (screening sluchu).

Preventivní vyšetření sluchu je nebolestivé. Dítěti vložíme do zvukovodu úzkou gumovou koncovku na dobu cca 2 minut. Po tuto dobu je důležité, aby bylo dítě v klidu – nejlépe ve spánku.

Z tohoto důvodu objednejte dítě k vyšetření na odpolední dobu spánku, event. na dobu těsně po nakojení (nakrmení).

Vyšetření je plně hrazeno prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Screening sluchu u novorozenců

 

Odpovědi na často kladené otázky rodičů

Co je screening sluchu u novorozenců za vyšetření, co se s mým dítětem bude dít?

Screening sluchu je vyšetření, které se provádí u spícího miminka od 2. dne od porodu a je naprosto nebolestivé. Sestřička velmi jemně vloží do zvukovodu malou vložku, kde je malý mikrofon a měřič odpovědi. Zvuk přístroje vyvolává ve sluchové dráze odpověď, která se měří.

Znamená to, že budeme hned vědět, že naše miminko slyší dobře?

Screeningové přístroje dávají odpověď pozitivní a negativní. Pokud je odpověď přístroje pozitivní, pak můžeme očekávat, že sluch je v pořádku. Ovšem v případě, kdy odpověď je negativní, nemusí být přítomna žádná porucha, je to ukazatel, že musíme provést další měření, případně podrobnější vyšetření

Když je odpověď pozitivní, tak to znamená, že slyší dobře?

Prakticky u všech dětí ano. Je potřeba ovšem si uvědomit, že přístroj zaznamená odpověď pouze v části sluchové dráhy a že ve velmi vzácných případech může být porucha skryta jinde.

Jak na to přijdeme?

Jednak vlastním pozorováním, jednak při kontrolách u vašeho dětského lékaře. V takových vzácných případech reakce na zvuk a řeč u dítěte neodpovídají reakcím, které jsou u stejně starých dětí běžné. Takovým pozorováním se odhalí i poruchy, které mohly vzniknout v období po narození.

Co to znamená, když je výsledek negativní?Naše děťátko neslyší?

To vůbec nelze říct. Je to jen známka, že se test musí opakovat. Stačí například více mazu ve zvukovodu a test může být negativní.

Co když je i další vyšetření negativní?

Stále neznamená, že musí být sluch zhoršený. Je potřeba ovšem poruchu sluchu vyloučit, nebo stanovit její míru. Pokud by se nějaká porucha našla, pak může být lehčí, středně těžká či těžká. A potom je možné velmi rychle vyzkoušet a začít používat sluchadla. V dnešní době to jsou kvalitní přístroje nastavitelné pro každou sluchovou poruchu. Jejich používání zamezí opožděnému vývoji řeči.

Můžeme vyšetření nechat sami zopakovat později?

Ano, to je možné, ale požádáte o ně již na ORL, nebo ve foniatrické ambulanci těch zařízení, které příslušné přístroje mají. V tom vám poradí váš dětský lékař. Pokud byste měli podezření, že se vaše dítě nerozvíjí v řeči a komunikaci správně, nebo že se rozvíjet přestalo, pak budou provedena i další vyšetření, aby se vaše obava vyloučila nebo v případě potvrzení, aby byla zahájena příslušná rehabilitace.

Je tedy možné, že se porucha sluchu nerozpozná?

Naštěstí je tato možnost velmi vzácná,ale je nutno vědět, že žádný screening nemůže být stoprocentní. Proto také v systému sledování celkového rozvoje dětí sleduje dětský lékař i rozvoj komunikačních schopností ve spolupráci s vámi rodiči.